B İ L G E M

Nesilden Nesil'e Sevgiyle...

Bekten Köyü No:183 Yenice Çanakkale

Menü

Faydalar

Reçelin faydaları

18-10-2022

Reçel, meyvelerden elde edilen lezzetli bir marmelat ve tatlı türüdür. Mevsiminde toplanan meyveler, şeker, bal veya pekmez gibi tatlandırıcılarla kaynatılır ve kış aylarında da tüketilebilir. Kahvaltılıkları süsleyen reçel çeşitleri günün her öğününde de tüketilebilir. Bilgem Gıda markası olarak ürettiğimiz reçellerin tüketicilerimiz karşısına faydalı ve sağlıklı bir şekilde çıkması bizim en büyük önceliğimizdir. Bununla birlikte pasta, tatlı veya kurabiye yapımında da kullanılmaktadır. Reçeller yapıldığı meyvelerin besin değerlerine sahip olurlar ve oldukça faydalıdırlar. Diyet yapan ve sağlıklı beslenen kişiler organik reçelleri belirli miktarlarda tüketebilir. Şeker yerine bal, pekmez veya meyve özütüyle tatlandırılan reçeller hem doğaldır hem de içeriğindeki vitamin ve mineral miktarları daha fazladır. Sevilen ve lezzetli meyvelerden yapılan reçellerin besin değerleri kullanılan meyveye göre değişiklik göstermektedir. Tüm reçel türleri yeterli miktarda tüketildiğinde vücut sağlığına iyi gelirken, hastalıklara karşı direnç oluşturur.

A Vitamini Bakımından Faydaları

Reçel yapılırken içerisinde bulunan meyve çeşitleri oldukça önemlidir. Meyvelerden ve sebzelerden reçel çeşitleri yapılabilmektedir. Meyveler çeşitli işlemlerden geçerek ve tatlandırıcı eklenerek hazırlanır. Reçel çeşitleri vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. A vitamini bakımından faydaları nelerdir? A vitamini iki tipi bulunmaktadır ve ilk türü hayvan etlerinde ve hayvanlar ürünlerde bulunur. İkinci türü olan provitamin A ise sebze ve meyvelerde bulunur.

Provitamin A birçok meyvede bulunmaktadır. Bu meyvelerden yapılan reçel çeşitleri içerisinde A vitamini bulunmaktadır. Reçel çeşitleri içerisinde bulunan A vitamini diş, kemik, yumuşak doku, mukus zarları ve cilt yapılarının sağlıklı bir şekilde oluşturulmasına ve korunmasına faydalıdır. Bununla birlikte göz retinasında renk veren pigmentleri üretmesini sağlamaktadır.

A vitaminleri aynı zamanda antioksidandır. Reçel içerisindeki antioksidanlar kronik ve uzun sürede seyreden hastalıklara katkıda bulunur ve yaşlanmayı yavaşlatır. Koyu renkli meyvelerde daha fazla A vitamini bulunmaktadır. Reçellerin yüz gramına baktığımızda; çilek reçeli 3.9 IU, vişne reçeli 10.0 IU, kayısı reçeli 1139.7 IU- portakal reçeli 8.8 IU, portakal reçeli 102.8 IU A vitamini değerlerine sahiptir ve günlük almanız gereken sağlıklı besinlerdir.

C Vitamini Bakımından Faydaları

C vitamini, özellikle turunçgillerde bulunan vücudumuzun alması gereken vitamindir. Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, insan vücudunda çok önemli görevleri bulunan bir besin ögesidir. Suda çözünen vitamin türleri arasında yer alan askorbik asit vücut tarafından üretilemediğinden gereksinimin tamamı besinlerden alınmalıdır. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için oldukça gerekli bir vitamindir. Çeşitli meyvelerde bulunan C vitaminleri reçellerle birlikte her zaman tüketilmemizi sağlar.

Reçel çeşitlerinin içerisinde bulunan C vitaminine baktığımızda; vişne reçeli 0.4 mg, kayısı reçeli 7.2 mg, çilek reçeli 32.4 mg, portakal reçeli 28.2 mg, incir reçeli 1.8 mg C vitamini içermektedir.

Reçel çeşitlerinin C vitamini bakımından faydaları nedir diye baktığımızda; C vitamini yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımını sağlamaktadır. Günlük yeteri miktarda tüketilmesi gereken reçeller, insan vücudundaki pek çok biyolojik fonksiyonun yerine getirilmesine katkı sağlayan C vitamini, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu nedenle C vitaminine ihtiyacı karşılamak için günlük olarak reçel tüketimine özen göstermek gerekir.

Zayıflamak Açısından Faydaları

Diyet yapan ve sağlıklı beslenmek için reçel çeşitleri tüketimi merak edilen bir konudur. Bununla birlikte zayıflamak açısından faydaları oldukça fazladır. Zayıflamak için yeterli miktarlarda tüketilebilir. Özellikle sabah kahvaltılarında yenmesi tercih edilen reçel ve marmelat lezzetli bir besin olmasının yanında diyetlere yardımcı olur. 100 gram reçel içerisinde ortalama olarak 275 kalori bulunur. Bu miktarlar günlük tüketilemeyeceği için birkaç kaşık tüketmek diyet için yeterli olacaktır.

Diyet sırasında uzmanlar tarafından en çok önem verilen öğün kahvaltıdır. Kahvaltıda sağlıklı besinler tüketmeniz gün içerisinde tok olmanızı sağlamaktadır. Kahvaltılarda yeteri miktarda reçel tüketirseniz reçel sizi tok tutar ve fazla kalori almanıza engel olacaktır. Reçeli kararında tüketirseniz kilo vermenize engel olmaz. Diyet yaparken ödül günlerinde veya kalori açığınızın olduğu günlerde yüksek kalorili, yağ ve şeker oranı yüksek olan tatlı ve şekerli ürünler yerine organik ve doğal reçel çeşitlerini tüketebilirsiniz.

Zayıflamak için diyet programınıza reçel çeşitlerini eklerken organik olmasına özen gösterin. Bu sayede almanız gereken besin değerlerini en verimli şekilde almanızı sağlar. Tatlı seviyorsanız ve diyet yaparken tüketmek istiyorsanız organik reçel türlerini tüketebilirsiniz. Evde kendiniz doğal ve organik reçelleri mevsiminde yapabilirsiniz. Reçel yapacak zamanınız ve nadir bulunan meyvelerin doğalına ulaşamadığınızda Bilgem Gıda üzerinden organik reçel çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Diyet zamanı reçellerin kalori miktarlarını hesaplayarak diyet programınıza ekleyebilirsiniz.

Uykusuzluk Sorunu Açısından Faydaları

Yoğun çalışma ve iş hayatında bazı problemlerden dolayı uykusuzluk problemi yaşayabiliriz. Uyku, bedensel ve zihinsel dinlenmeyi sağlamaktadır. Düzenli uyku, ruh ve beden sağlığı için oldukça önemlidir. Uykusuzluk sorunu, uyku düzeninin bozulmasına, bağışıklık sisteminin düzenli çalışmamasına, kan şekerinin değerinin bozulmasına ve beyin fonksiyonların düzensiz çalışmasına neden olmaktadır.

Bu sorunu çözmek için aile hekimine ve ilgili doktor bölümünde kontrole gidilmelidir. Uykusuzluk problemlerinde uykusuzluğun nedenleri araştırılır ve tedavi süreci başlamaktadır. Uykusuzluk sorununun olmaması için öncesinde sağlıklı beslenmek ve düzenli beslenmek gerekir. Peki, günlük reçel tüketiminin uykusuzluk sorunu açısından faydaları nelerdir?

Reçel vücudumuzun daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Bununla birlikte reçel tüketimi içerisindeki vitamin ve mineral değerleriyle günlük alınması gereken besin değerlerinin önemli ölçüde vücuda alınmasını sağlamaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek için günlük olarak yeterli miktarlarda reçel tükettiğinizde içerisindeki bal, pekmez veya şeker ile mutluluk hormonunu arttırır. Aynı zamanda kan şekerinizi dengeler ve bağışıklık sistemininiz daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Uykusuzluk sorununa yakalanmamak için günlük reçel tüketimini yapmanız oldukça önemlidir. Uzmanların da önerdiği akşam saat 19:00 sonrası yemek yenmemelidir. Gece ve bu saatten sonra sağlıklı da olsa reçel tüketmemeye özen gösterin.

Kemik Erimesi Rahatsızlığına Faydaları

Kemik erimesi, kemik yapısı içerisinde kalsiyum azalmasına bağlı olarak kemiğin zayıflama ve kırılma olasılığını arttıran bir hastalık türüdür. Günlük alınması gereken kalsiyum miktarları alınmaması durumunda kemik erimesi rahatsızlığı oluşur. Bu hastalığa yakalanan kişiler doktora danışması gerekir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek bu hastalığa karşı direnç oluşturulabilir. Peki, reçel çeşitlerinin kemik erimesi rahatsızlığına faydaları nelerdir? 100 gram reçel içerisinde 20mg kalsiyum bulunmaktadır. Reçel çeşitlerine ve içerisinde kullanılan meyveye göre bu oranlar değişmektedir. Tüm reçellerin kalsiyum miktarlarına göre Bilgem Gıda ürünlerinin açıklama kısmından öğrenebilirsiniz.

Doğru beslenerek kemik erimesinin önüne geçmek mümkündür. Kalsiyum, magnezyum ve mineral açısından zengin reçelleri tüketerek kemik yapısını güçlendirebilirsiniz. Çeşitli vitamin ve minerallere sahip reçellerle kemik yapınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Günlük alınması gereken besin değerleri ve kalori hesabı yaparak beslenme programlarınıza reçel çeşitlerini ekleyebilirsiniz.

Nefes Darlığı Gibi Hastalıklara Faydaları

Havaların kirlenmesi, şehirlerin kirliliği ve bunlarla birlikte düzenli beslenememe yüzünden nefes darlığı gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Düzenli beslenmemek birçok hastalığa sebep olduğu gibi akciğer, nefes, solunum hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Düzenli beslenme içerisinde reçel tüketimi nefes darlığı gibi hastalıklara faydalarına baktığımızda, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için reçel tüketimi nefes darlığı ve öksürük şikayetleri çekenler için en ideal besin kaynakları arasında gelmektedir.

Ayrıca kış ayları geldiği zaman soğuk algınlığı karşısında bu hastalığın geçmesine imkân tanımaktadır. Diğer yandan gün içerisindeki stres ve yorgunluğu atma konusunda pozitif bir etki sağlıyor. Bu sebepten dolayı düzenli olarak gün içerisinde başta kahvaltı olmak üzere, farklı öğünlerde reçel tüketilmektedir.

Farklı mevsimlerde meyveler tüketilmesi için hazırlanmaktadır. Kış aylarında soğuktan oluşabilecek nefes problemlerinden oluşan hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Aynı zamanda bahar döneminde artan nezle ve hava değişimiyle oluşan akciğer rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini düşürmektedir. Tek başına reçeller tüm hastalıklara ufak da olsa katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte kirli hava koşulları, zararlı maddelerin tüketimi bu hastalıkları arttırmaktadır